Kecup

Rajčiakový pretlak

Rozmixovanú šťavu bez prísad zahusťujeme najlepšie na teflonovej panvici na 1/3 až 1/4, takže z dvoch alebo troch litrov šťavy získame 1 liter rajčiakového pretlaku. Pretlak môžeme zahusťovať aj na nižšiu koncentraciu. Pretlak ihneď horúci plníme do malých pohárov až po povrch a po uzatvorení ukladáme poháre do horúcej vody, v ktorej pretlak sterilizujeme. Sterilizujeme pri 100 stupňoch celzia  10 minút, potom poháre necháme samovoľne chladnúť.

 

Rajčiakový kečup

Kečup je ochutený rajčiakový pretlak. Pripravujeme ho z pretlaku. Po zahustení pridáme dávky korenín a prísad, ktoré sú uvedené na 3 kg šťavy zahustenej na 1 kg pretlaku.

Na 1 kg zahusteného pretlaku pridáme

0,1 dcl 8% octu

20 g kuchynskej soli

100 g cukru

20 g plnotučnej horčice

1/2 polievkovej lyžice solamylu

štipku jemne mletého čierneho korenia, nového korenia, škorice, klinčeka a muškátového orecha, 1/2 kávovej lyžice sladkej alebo mierne štiplavej papriky, kúsok do mäkka uvarenej mrkvy, zeleru, petržlenu a cibule. Uvedená zmes sa dokonale zmixuje, podľa potreby dochutí a ak je veľmi hustá, prileje sa vývar zo zeleniny. Potom sa kečup nechá zovrieť a hneď sa plní do pohárov. Poháre sa uzatvoria a položia do prevrátenej vodorovnej polohy asi na 10 minút. Potom ich postavíme normálne a kečup necháme vychladnúť.

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera